Ann Arbor Triathlon

Age Group Results

August 05, 2017


Results Provided by Race Timing Services http;//www.racetimeservices.com


Mini Sprint Men: Top Finishers 0- 0 1-14 15-17 18-19 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 65-69 70-74
Mini Sprint Women: Top Finishers 15-17 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 50-54 55-59 60-64 65-69
Sprint Men: Top Finishers 15-17 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74
Sprint Women: Top Finishers 15-17 18-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69
Duathlon Men: Top Finishers 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 55-59
Duathlon Women: Top Finishers 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59

Mini Sprint

Top

Male Open Winners

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 1 A.o. Wood Grosse Pointe MI US 413 40 1 8:18 2:05HM 1:39 1 39:29 21.3MPH 1:24 1 16:03 8:02/M 1:06:55
 
Top

Female Open Winners

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 8 Carol House Brighton MI US 363 44 1 7:46 1:57HM 1:32 1 47:39 17.6MPH 0:51 1 14:28 7:14/M 1:12:17
 
Top

Male Masters Winners

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 2 Mike McDowell Swartz Creek MI US 378 69 1 9:22 2:21HM 1:20 1 39:12 21.4MPH 1:15 1 16:56 8:28/M 1:08:06
 
Top

Female Masters Winners

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 10 Katie Fries Clarkston MI US 450 47 1 7:35 1:54HM 1:34 1 46:26 18.1MPH 1:09 1 17:03 8:32/M 1:13:49
 
Top

Male No Age Provided

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 52 Unknown Partic. 350 350 1 10:25 2:36HM 1:23 1 44:08 19.0MPH 2:24 1 46:59 23:30/M 1:45:21
 
Top

Male 14 and Under

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 21 Ishaan Mendiratta Ypsilanti MI US 404 13 1 7:01 1:45HM 2:56 2 56:49 14.8MPH 0:55 2 17:35 8:48/M 1:25:18
2 24 Teodor Jaworski Ann Arbor MI US 393 13 2 8:22 2:06HM 4:17 1 55:16 15.2MPH 0:59 1 16:43 8:22/M 1:25:39
 
Top

Male 15 to 17

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 5 Tyler Gottlieb Ypsilanti MI US 359 16 1 6:28 1:37HM 1:16 1 46:31 18.1MPH 0:42 1 16:12 8:06/M 1:11:11
 
Top

Female 15 to 17

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 48 Sydney Collins Gregory MI US 380 15 1 8:33 2:08HM 3:02 1 1:03:08 13.3MPH 1:11 2 27:41 13:51/M 1:43:37
2 51 Melissa Whipple Macomb MI US 405 15 2 10:00 2:30HM 1:52 2 1:06:45 12.6MPH 0:57 1 24:53 12:27/M 1:44:29
 
Top

Male 18 to 19

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 6 Seth Greenfield Dexter MI US 370 18 1 9:37 2:24HM 1:29 1 46:08 18.2MPH 1:12 2 13:21 6:41/M 1:11:49
2 15 Christopher Eakin Ann Arbor MI US 372 18 2 10:09 2:32HM 2:25 2 55:57 15.0MPH 0:42 1 12:56 6:28/M 1:22:11
 
Top

Female 20 to 24

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 34 Hannah Watts Windsor ON CA 391 24 2 9:51 2:28HM 3:10 1 58:44 14.3MPH 1:02 1 18:40 9:20/M 1:31:30
2 47 Yixing Shi Ann Arbor MI US 403 24 3 10:51 2:43HM 2:33 3 1:07:30 12.4MPH 0:46 2 21:41 10:51/M 1:43:23
3 50 Clara Tift Ann Arbor MI US 401 21 1 9:44 2:26HM 4:03 2 1:03:28 13.2MPH 1:12 3 25:24 12:42/M 1:43:53
 
Top

Male 25 to 29

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 16 Zachary Smith White Lake MI US 389 28 2 8:59 2:15HM 2:17 2 49:03 17.1MPH 1:38 3 20:39 10:20/M 1:22:37
2 25 Francis Cain Garden City MI US 101 27 4 15:44 3:56HM 1:18 1 48:33 17.3MPH 0:56 2 20:37 10:19/M 1:27:10
3 62 Ryan Hayes 409 28 3 15:15 3:49HM 5:21 4 1:28:26 9.50MPH 1:18 1 20:19 10:10/M 2:10:42
 
Top

Female 25 to 29

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 29 Nicole Ver Kuilen Ann Arbor MI US 448 26 2 10:09 2:32HM 2:36 1 53:14 15.8MPH 2:27 3 20:17 10:09/M 1:28:45
2 39 Rachel Pauwels Warren MI US 373 26 4 10:58 2:45HM 2:11 4 1:03:08 13.3MPH 0:57 1 17:01 8:31/M 1:34:17
3 41 Sarah Smyth Ann Arbor MI US 388 25 3 10:23 2:36HM 2:24 3 58:42 14.3MPH 2:06 5 22:17 11:09/M 1:35:55
4 44 Elizabeth Lillard Ann Arbor MI US 366 28 1 8:24 2:06HM 2:27 5 1:05:23 12.8MPH 0:38 6 23:07 11:34/M 1:40:01
5 53 Justine Taylor Belleville MI US 446 29 5 15:19 3:50HM 2:15 6 1:07:31 12.4MPH 0:49 4 21:52 10:56/M 1:47:49
DQ DQ Kathleen Wang Ann Arbor MI US 449 26 DQ 10:09 2:32HM 2:36 2 53:29 15.7MPH 2:11 2 20:16 10:08/M 1:28:44
 
Top

Male 30 to 34

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 30 Jae Han Ann Arbor MI US 390 31 2 15:35 3:54HM 3:34 1 50:41 16.6MPH 2:13 1 16:46 8:23/M 1:28:51
2 54 Timothy Carroll Ypsilanti MI US 375 30 1 13:10 3:18HM 6:07 2 1:06:31 12.6MPH 1:44 2 20:32 10:16/M 1:48:05
 
Top

Female 30 to 34

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 22 Lucien Elisabet Vander Vlugt Ann Arbor MI US 354 32 5 11:19 2:50HM 2:18 1 49:47 16.9MPH 1:31 2 20:33 10:17/M 1:25:29
2 33 Melissa Thueme Clawson MI US 376 33 1 7:32 1:53HM 1:52 2 1:00:22 13.9MPH 0:44 1 20:24 10:12/M 1:30:57
3 42 Jessica Brissette Okemos MI US 361 34 2 9:12 2:18HM 2:51 3 1:03:13 13.3MPH 1:05 4 22:20 11:10/M 1:38:43
4 46 Marianne Shepherd Farmington MI US 395 33 4 10:45 2:41HM 4:17 4 1:03:25 13.2MPH 1:55 3 22:04 11:02/M 1:42:28
5 61 Michelle Melotti Ypsilanti MI US 411 30 3 9:40 2:25HM 3:12 5 1:10:37 11.9MPH 3:07 5 28:22 14:11/M 1:54:59
 
Top

Male 35 to 39

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 4 Timothy Davis Tipton MI US 382 39 2 8:23 2:06HM 1:53 1 45:02 18.7MPH 0:43 1 13:50 6:55/M 1:09:52
2 13 Jason Morse Walled Lake MI US 368 35 1 7:48 1:57HM 2:21 2 49:26 17.0MPH 1:19 2 19:28 9:44/M 1:20:25
 
Top

Female 35 to 39

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 18 Alison Roth Ann Arbor MI US 383 37 2 9:27 2:22HM 3:17 2 50:59 16.5MPH 1:35 1 18:33 9:17/M 1:23:53
2 27 Lauren Kyser Horton MI US 384 38 3 10:53 2:43HM 2:52 1 50:02 16.8MPH 1:44 2 23:02 11:31/M 1:28:35
3 58 Jessica Lytle Pinckney MI US 360 37 1 9:04 2:16HM 4:38 3 1:05:58 12.7MPH 3:22 3 27:27 13:44/M 1:50:32
 
Top

Male 40 to 44

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 11 Chris MacHniak Dexter MI US 357 42 1 8:26 2:07HM 3:51 1 49:42 16.9MPH 1:40 1 16:09 8:05/M 1:19:49
2 38 Ryan Slezsak Canton MI US 364 42 2 17:02 4:16HM 3:00 2 56:08 15.0MPH 1:18 2 16:34 8:17/M 1:34:04
3 64 Pete Seltz Canton MI US 407 44 3 17:40 4:25HM 5:09 3 1:17:49 10.8MPH 3:51 3 1:44:52 52:26/M 3:29:22
4 65 Chris Kintz Canton MI US 394 43 4 19:29 4:52HM 3:23 4 1:18:08 10.8MPH 3:28 4 1:44:55 52:28/M 3:29:25
 
Top

Female 40 to 44

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 14 Susan Singleton Pinckney MI US 402 42 1 8:32 2:08HM 1:50 1 49:52 16.8MPH 1:27 1 19:49 9:55/M 1:21:31
2 32 Carrie Dana Chelsea MI US 351 42 3 9:33 2:23HM 2:25 2 54:48 15.3MPH 1:18 2 22:01 11:01/M 1:30:06
3 56 Melanie Brown Fenton MI US 412 43 4 12:46 3:12HM 1:49 3 1:03:47 13.2MPH 2:03 5 28:26 14:13/M 1:48:52
4 59 Jennifer Simons Saline MI US 385 42 5 17:02 4:16HM 4:05 4 1:05:36 12.8MPH 1:29 3 22:29 11:15/M 1:50:43
5 60 Elizabeth Trapp Canton MI US 369 42 2 8:45 2:11HM 1:52 5 1:12:46 11.5MPH 1:41 4 27:25 13:43/M 1:52:32
 
Top

Male 45 to 49

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 3 Ted Stilber Dexter MI US 355 49 1 7:48 1:57HM 1:52 1 41:28 20.3MPH 1:12 2 15:54 7:57/M 1:08:17
2 7 Kyle Feliks Ann Arbor MI US 392 45 2 10:12 2:33HM 1:14 2 44:52 18.7MPH 0:50 1 14:39 7:20/M 1:11:49
 
Top

Male 50 to 54

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 9 Tim Josephs Saint Clair Shores MI US 210 51 1 8:19 2:05HM 1:04 1 47:05 17.8MPH 0:45 1 16:23 8:12/M 1:13:38
2 19 Donald Harper Garden City MI US 99 54 4 14:33 3:38HM 1:27 2 48:57 17.2MPH 1:30 2 17:44 8:52/M 1:24:14
3 20 Craig Medon Metamora MI US 379 51 2 10:56 2:44HM 2:29 3 50:54 16.5MPH 0:54 3 19:11 9:36/M 1:24:26
4 55 Peter Pouget Royal Oak MI US 374 51 3 12:05 3:01HM 4:43 4 1:08:09 12.3MPH 1:18 4 22:13 11:07/M 1:48:30
 
Top

Female 50 to 54

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 28 Jennifer Fike Ann Arbor MI US 367 50 3 12:15 3:04HM 2:35 2 55:40 15.1MPH 1:09 1 17:00 8:30/M 1:28:41
2 31 Annie Lovejoy Novi MI US 406 52 2 11:22 2:51HM 1:06 1 52:02 16.1MPH 1:00 3 23:30 11:45/M 1:29:02
3 45 Janeth Cetera-Thomas Davisburg MI US 381 50 4 12:23 3:06HM 2:20 4 1:04:20 13.1MPH 1:44 2 20:18 10:09/M 1:41:06
4 49 Nancy Richter Troy MI US 358 54 1 11:03 2:46HM 3:39 3 1:02:29 13.4MPH 2:08 4 24:30 12:15/M 1:43:51
 
Top

Male 55 to 59

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 26 John Daniels Chelsea MI US 400 57 1 9:25 2:21HM 2:21 1 50:24 16.7MPH 2:58 1 23:11 11:36/M 1:28:20
2 40 Keith Jayska Carleton MI US 102 56 2 12:34 3:09HM 3:31 2 53:59 15.6MPH 0:57 2 23:25 11:43/M 1:34:28
 
Top

Female 55 to 59

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 17 Teri Wilks Brighton MI US 365 55 2 11:20 2:50HM 1:50 1 53:28 15.7MPH 0:42 1 16:27 8:14/M 1:23:49
2 57 Ellen Freed Ann Arbor MI 410 55 1 10:48 2:42HM 4:27 2 1:05:16 12.9MPH 2:03 2 26:33 13:17/M 1:49:08
 
Top

Female 60 to 64

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 36 Sue Lyons Port Huron MI US 431 63 2 14:55 3:44HM 2:57 1 47:56 17.5MPH 2:00 1 25:04 12:32/M 1:32:54
2 63 Karen Spica Farmington MI US 447 63 1 13:23 3:21HM 6:09 2 1:47:43 7.80MPH 2:07 2 47:08 23:34/M 2:56:33
 
Top

Male 65 to 69

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 12 Ian Shearing Brighton MI US 386 68 1 9:20 2:20HM 1:26 1 46:49 17.9MPH 1:33 1 21:14 10:37/M 1:20:24
2 23 Ron Olson Ann Arbor MI US 353 69 2 9:51 2:28HM 2:04 2 48:03 17.5MPH 1:18 2 24:16 12:08/M 1:25:34
 
Top

Female 65 to 69

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 37 Linda Shearing Brighton MI US 387 65 1 11:13 2:48HM 1:30 1 56:49 14.8MPH 1:26 1 22:25 11:13/M 1:33:25
 
Top

Male 70 to 74

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 35 Mike Kuhn Grosse Ile MI US 352 70 2 10:05 2:31HM 1:04 1 1:00:56 13.8MPH 0:57 1 19:40 9:50/M 1:32:43
2 43 Bill Grams Ann Arbor MI US 396 72 1 9:56 2:29HM 2:59 2 1:03:35 13.2MPH 1:07 2 21:58 10:59/M 1:39:37
 

Sprint

Top

Male Open Winners

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 1 Ryan Decook Washington MI US 308 37 1 11:11 1:24HM 0:40 1 36:13 23.2MPH 0:33 1 35:26 7:05/M 1:24:06
 
Top

Female Open Winners

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 8 Christina Draijer Ann Arbor MI US 13 29 1 12:28 1:34HM 0:43 1 41:04 20.5MPH 0:49 1 42:40 8:32/M 1:37:47
 
Top

Male Masters Winners

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 4 Matt Dana Chelsea MI US 22 42 1 13:11 1:39HM 1:13 1 37:32 22.4MPH 1:20 1 38:45 7:45/M 1:32:02
 
Top

Female Masters Winners

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 13 Emily Kaiser Jackson MI US 27 44 1 16:40 2:05HM 1:37 1 39:01 21.5MPH 1:00 1 41:26 8:17/M 1:39:46
 
Top

Male 15 to 17

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 31 Jonathan Kollen Zeeland MI US 95 16 1 11:08 1:24HM 2:24 1 48:42 17.2MPH 0:38 1 44:26 8:53/M 1:47:20
2 52 Isaac Inman Zeeland MI US 94 16 2 11:08 1:24HM 1:26 2 50:18 16.7MPH 0:39 2 48:16 9:39/M 1:51:49
 
Top

Female 15 to 17

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 151 Emmy Dyer Eaton Rapids MI US 174 17 1 21:47 2:43HM 3:30 1 54:03 15.5MPH 0:50 1 54:00 10:48/M 2:14:11
 
Top

Female 18 to 19

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 159 Camille Bedford Troy MI US 180 18 1 15:22 1:55HM 3:10 1 59:49 14.0MPH 1:22 1 57:01 11:24/M 2:16:45
 
Top

Male 20 to 24

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 29 Grant Smith Williamston MI US 271 24 1 14:56 1:52HM 1:48 2 47:06 17.8MPH 2:03 1 41:23 8:17/M 1:47:19
2 56 Kevin Wei Ann Arbor MI US 8 24 2 18:05 2:16HM 1:32 1 42:56 19.6MPH 1:27 2 48:15 9:39/M 1:52:18
3 155 Nick Fetters Ann Arbor MI US 185 22 4 22:38 2:50HM 3:17 3 52:46 15.9MPH 2:44 4 53:25 10:41/M 2:14:52
4 156 Rami Moussaoui Brooklyn NY US 62 24 3 20:03 2:30HM 3:32 4 58:20 14.4MPH 2:00 3 51:49 10:22/M 2:15:46
 
Top

Female 20 to 24

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 19 Emily Wilks Ann Arbor MI US 59 23 4 17:32 2:12HM 2:07 1 45:53 18.3MPH 0:48 1 38:37 7:43/M 1:44:59
2 63 Alison Bauer Lyons MI US 318 24 2 13:47 1:43HM 2:29 3 48:45 17.2MPH 0:52 2 47:53 9:35/M 1:53:49
3 64 Zoe Hopkins Hillsdale MI US 305 23 1 12:07 1:31HM 4:10 4 48:46 17.2MPH 0:52 3 47:54 9:35/M 1:53:51
4 126 Samantha Johnson Saginaw MI US 206 23 3 14:07 1:46HM 1:44 2 47:47 17.6MPH 1:16 4 1:03:08 12:38/M 2:08:03
5 205 Molly Jeffers Clarkston MI US 292 22 5 17:35 2:12HM 4:16 5 1:09:29 12.1MPH 1:44 5 1:16:11 15:14/M 2:49:17
 
Top

Male 25 to 29

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 2 Matt Inch Farmington MI US 260 29 1 11:02 1:23HM 0:41 2 38:54 21.6MPH 0:37 1 35:16 7:03/M 1:26:33
2 3 Frank Janssen Ann Arbor MI US 12 29 2 11:17 1:25HM 0:55 1 37:22 22.5MPH 0:44 2 37:13 7:27/M 1:27:32
3 5 Chris Sliney Ann Arbor MI US 165 29 3 14:50 1:51HM 1:06 3 39:09 21.5MPH 1:21 4 38:24 7:41/M 1:34:53
4 22 Christoph Meysel Ann Arbor MI US 169 27 7 17:03 2:08HM 1:49 5 43:58 19.1MPH 0:43 6 41:58 8:24/M 1:45:34
5 23 Peter Goldberg Ann Arbor MI US 309 28 8 17:13 2:09HM 2:29 8 47:47 17.6MPH 0:34 3 38:03 7:37/M 1:46:07
6 30 Mason Geiger Warsaw IN US 93 27 4 15:34 1:57HM 3:15 4 42:02 20.0MPH 1:45 8 44:42 8:56/M 1:47:19
7 86 Adam Weinberg Chicago IL US 289 29 6 16:40 2:05HM 2:33 6 45:40 18.4MPH 1:21 10 51:31 10:18/M 1:57:46
8 100 Lucas Ellsworth Warsaw IN US 79 27 12 24:41 3:05HM 3:26 7 46:30 18.1MPH 2:15 7 44:33 8:55/M 2:01:27
9 112 Tomoki Taira Ann Arbor MI US 259 28 9 20:34 2:34HM 4:09 10 56:06 15.0MPH 3:00 5 40:43 8:09/M 2:04:33
10 158 Nick Niessen Plymouth MI US 313 28 11 22:23 2:48HM 3:06 11 58:42 14.3MPH 0:47 11 51:38 10:20/M 2:16:38
11 163 Lukas Rowland Chelsea MI US 87 25 10 20:45 2:36HM 3:17 12 1:02:17 13.5MPH 2:08 9 48:44 9:45/M 2:17:13
12 165 Phillip Rzeczycki Ann Arbor MI US 68 26 13 24:47 3:06HM 2:42 9 53:48 15.6MPH 0:57 12 55:27 11:05/M 2:17:43
13 185 Benjamin Long Ann Arbor MI US 214 28 5 15:46 1:58HM 4:04 13 1:05:54 12.7MPH 1:39 13 1:03:54 12:47/M 2:31:19
 
Top

Female 25 to 29

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 20 Lauren Riedle Ann Arbor MI US 7 25 5 16:00 2:00HM 2:12 2 46:47 18.0MPH 1:15 1 38:58 7:48/M 1:45:15
2 34 Kari Alsajer Ann Arbor MI US 15 29 1 13:40 1:43HM 1:52 1 42:52 19.6MPH 1:23 3 47:48 9:34/M 1:47:38
3 47 Brogan Beyette Canton MI US 66 27 3 14:14 1:47HM 2:20 4 49:25 17.0MPH 1:28 2 43:07 8:37/M 1:50:36
4 68 Lindsay Way Ann Arbor MI US 197 28 7 16:10 2:01HM 1:15 3 47:56 17.5MPH 1:21 4 48:27 9:41/M 1:55:11
5 93 Lia Delaney Ann Arbor MI US 232 25 6 16:02 2:00HM 1:56 5 49:37 16.9MPH 1:22 5 51:09 10:14/M 2:00:08
6 127 Taylor Tinkham Ann Arbor MI US 191 28 14 19:35 2:27HM 3:11 6 50:12 16.7MPH 1:12 10 54:42 10:56/M 2:08:54
7 128 Heather Eich Ann Arbor MI US 55 26 10 17:32 2:12HM 1:58 8 53:24 15.7MPH 1:55 7 54:18 10:52/M 2:09:10
8 152 Michele Freed Washington DC US 240 25 16 20:15 2:32HM 4:46 12 55:38 15.1MPH 1:48 6 51:43 10:21/M 2:14:13
9 153 Emily Morin Ann Arbor MI US 34 28 18 23:08 2:54HM 2:06 7 53:19 15.8MPH 1:08 8 54:36 10:55/M 2:14:20
10 160 Mary Cunningham Ann Arbor MI US 316 26 4 15:35 1:57HM 2:18 11 54:24 15.4MPH 2:03 12 1:02:27 12:29/M 2:16:50
11 162 Allyson Wilinski Canton MI US 67 26 8 16:34 2:04HM 2:25 9 53:44 15.6MPH 1:14 13 1:03:06 12:37/M 2:17:06
12 167 Emily Rossman Canton MI 278 26 13 18:28 2:19HM 2:34 14 1:01:21 13.7MPH 1:39 11 55:15 11:03/M 2:19:20
13 177 Jamie Maniloff Royal Oak MI US 255 28 15 20:09 2:31HM   17 1:06:37 12.6MPH 3:43 9 54:40 10:56/M 2:25:10
14 180 Amanda May McKee Dearborn Heights MI US 285 29 12 17:57 2:15HM 4:38 10 54:07 15.5MPH 2:23 14 1:08:30 13:42/M 2:27:36
15 182 Chelsea Richter Troy MI US 41 27 11 17:36 2:12HM 2:59 13 57:53 14.5MPH 1:22 15 1:08:30 13:42/M 2:28:22
16 187 Bridget Mahorney Ann Arbor MI US 56 25 2 13:51 1:44HM 2:32 16 1:04:18 13.1MPH 1:24 16 1:10:14 14:03/M 2:32:21
17 201 Kelsey Bailey Livonia MI US 301 29 17 21:28 2:41HM 3:27 15 1:03:40 13.2MPH 2:10 18 1:14:43 14:57/M 2:45:29
18 206 Jennifer Dedo Allen Park MI 279 26 9 17:01 2:08HM 3:21 18 1:15:06 11.2MPH 1:44 17 1:12:10 14:26/M 2:49:23
19 215 Mary Byrne Wixom MI US 104 26 19 26:02 3:15HM 3:21 19 1:35:25 8.80MPH 1:51 19 1:44:34 20:55/M 3:51:14
 
Top

Male 30 to 34

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 33 Dereck Kennedy Ann Arbor MI US 64 30 1 12:39 1:35HM 1:35 2 43:18 19.4MPH 1:09 5 48:45 9:45/M 1:47:27
2 39 Kevin Bell Ann Arbor MI US 3 31 6 16:52 2:07HM 2:14 1 43:14 19.4MPH 1:57 2 44:45 8:57/M 1:49:04
3 40 Dmitry Kalinchenko Ann Arbor MI US 239 30 3 13:48 1:44HM 1:56 4 47:45 17.6MPH 1:25 1 44:33 8:55/M 1:49:29
4 61 Peter Sanderson Ann Arbor MI US 156 33 5 16:05 2:01HM 2:14 3 43:29 19.3MPH 1:26 7 50:06 10:01/M 1:53:23
5 97 Andrew McNeil Superior Township MI US 96 32 8 18:27 2:18HM 1:56 8 51:42 16.2MPH 1:55 4 46:53 9:23/M 2:00:55
6 104 Landon Geiger Fort Wayne IN US 78 32 10 19:59 2:30HM 3:07 7 50:53 16.5MPH 1:57 3 46:23 9:17/M 2:02:22
7 124 Trevor Van Valkenburg Adrian MI US 132 32 9 19:40 2:28HM 2:01 5 48:17 17.4MPH 1:32 9 55:34 11:07/M 2:07:06
8 129 Dhiren Patki Ann Arbor MI 281 32 11 20:24 2:33HM 2:41 10 56:14 14.9MPH 0:54 6 49:05 9:49/M 2:09:21
9 132 Matthew Matouka Brooklyn NY US 112 34 7 17:59 2:15HM 4:25 6 49:28 17.0MPH 2:05 10 56:23 11:17/M 2:10:23
10 145 Abhinav Nafday Ann Arbor MI US 186 31 2 13:38 1:42HM 3:12 9 53:32 15.7MPH 1:55 11 1:00:39 12:08/M 2:12:58
11 195 Ravi Shukla Farmington Hills MI US 299 33 12 27:18 3:25HM 9:42 11 1:00:18 13.9MPH 6:21 8 54:20 10:52/M 2:38:00
12 214 Salil Sabade Saline MI US 89 30 13 40:35 5:04HM 9:22 12 1:09:46 12.0MPH 6:18 12 1:13:56 14:47/M 3:20:00
 
Top

Female 30 to 34

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 122 Jen Hope Boyd 227 30 6 17:57 2:15HM 2:44 1 49:58 16.8MPH 1:15 3 55:05 11:01/M 2:07:00
2 148 Marina Bittencourt Ann Arbor MI US 143 32 5 17:52 2:14HM 2:29 2 51:12 16.4MPH 1:45 6 1:00:28 12:06/M 2:13:47
3 157 Sarah Simon Ann Arbor MI US 312 33 3 17:15 2:09HM 3:14 6 59:44 14.1MPH 1:16 2 54:26 10:53/M 2:15:56
4 164 Chelsea Burton Dexter MI US 86 32 1 16:58 2:07HM 1:49 4 57:40 14.6MPH 1:25 5 59:27 11:53/M 2:17:21
5 171 Bonnie Bauman Dexter MI US 218 32 2 16:59 2:07HM 2:23 9 1:06:04 12.7MPH 0:49 4 55:22 11:04/M 2:21:39
6 175 Alison Affinati Ann Arbor MI US 92 32 7 19:09 2:24HM 2:42 5 57:47 14.5MPH 3:15 7 1:00:32 12:06/M 2:23:27
7 176 Jessica Delcorvo Brighton MI US 217 33 12 23:41 2:58HM 2:26 11 1:06:49 12.6MPH 0:47 1 50:57 10:11/M 2:24:41
8 179 Elizabeth Saltzman Livonia MI US 253 30 8 19:45 2:28HM 2:36 3 55:46 15.1MPH 1:49 8 1:05:18 13:04/M 2:25:16
9 207 Jennifer Boyd 226 34 11 23:03 2:53HM 3:06 12 1:10:08 12.0MPH 1:29 9 1:11:53 14:23/M 2:49:41
10 208 Kathryn Babion Novi MI US 225 34 4 17:46 2:13HM 1:50 8 1:02:29 13.4MPH 1:55 11 1:26:16 17:15/M 2:50:19
11 209 Darlene Casterwiler Ypsilanti MI US 69 31 10 21:21 2:40HM 2:58 10 1:06:05 12.7MPH 1:11 10 1:21:26 16:17/M 2:53:03
12 213 Ellen Hedley Detroit MI US 144 32 9 20:29 2:34HM 2:47 7 1:01:14 13.7MPH 3:33 12 1:43:43 20:45/M 3:11:48
 
Top

Male 35 to 39

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 6 Dan Owczarek Grosse Pointe MI US 119 36 2 13:45 1:43HM 1:08 2 40:15 20.9MPH 0:52 4 39:35 7:55/M 1:35:37
2 9 Simon Gore South Lyon MI US 213 36 6 17:17 2:10HM 1:19 1 39:52 21.1MPH 1:13 3 39:16 7:51/M 1:38:59
3 10 Shaun Jordan Howell MI US 295 35 5 16:28 2:04HM 1:18 4 42:34 19.7MPH 0:56 2 37:47 7:33/M 1:39:05
4 12 Mitch Gerczak Ann Arbor MI US 252 36 4 15:33 1:57HM 1:27 6 44:11 19.0MPH 1:54 1 36:25 7:17/M 1:39:32
5 14 Peter White Holt MI US 207 38 3 14:37 1:50HM 0:57 3 42:12 19.9MPH 0:48 6 41:56 8:23/M 1:40:32
6 17 Kevin Duffy Ann Arbor MI US 2 37 1 11:21 1:25HM 0:54 5 43:58 19.1MPH 0:58 8 45:37 9:07/M 1:42:48
7 71 Michael Lochner Macomb MI US 320 39 12 20:16 2:32HM 2:29 11 46:44 18.0MPH 1:37 7 44:40 8:56/M 1:55:48
8 76 Nathan Shepherd Farmington MI US 300 35 13 21:21 2:40HM 2:49 12 49:49 16.9MPH 1:08 5 41:32 8:18/M 1:56:40
9 99 Jason Barton Novi MI US 70 38 9 17:56 2:15HM 1:46 10 46:34 18.0MPH 2:05 12 53:02 10:36/M 2:01:26
10 101 Michael Kessler New Hudson MI US 190 38 10 18:09 2:16HM 3:06 9 46:24 18.1MPH 1:45 10 52:05 10:25/M 2:01:30
11 102 Roger Ahn Ann Arbor MI US 19 36 15 22:48 2:51HM 2:01 8 45:44 18.4MPH 1:20 9 49:47 9:57/M 2:01:42
12 113 Allen Majkrzak Ann Arbor MI US 166 35 7 17:23 2:10HM 2:15 13 52:31 16.0MPH 1:11 11 52:14 10:27/M 2:05:35
13 118 Curtiss Haskins Ann Arbor MI US 233 36 11 20:02 2:30HM 3:30 7 45:27 18.5MPH 2:01 14 55:41 11:08/M 2:06:44
14 133 Jonathan Hill Fowlerville MI US 53 36 8 17:48 2:14HM 2:48 14 53:17 15.8MPH 2:02 13 54:32 10:54/M 2:10:29
15 192 Andrew White North Bay ON CA 192 39 14 22:20 2:48HM 3:22 15 58:23 14.4MPH 1:56 17 1:09:41 13:56/M 2:35:43
16 199 Bryan Ranallo Ann Arbor MI US 61 36 16 25:03 3:08HM 2:55 16 1:04:58 12.9MPH 2:29 16 1:04:42 12:56/M 2:40:09
17 204 David Kamara Ann Arbor MI US 246 38 17 30:07 3:46HM 3:52 17 1:07:58 12.4MPH 2:08 15 1:03:17 12:39/M 2:47:23
 
Top

Female 35 to 39

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 21 Kelly Valente Dearborn MI 280 38 3 16:33 2:04HM 1:59 2 45:16 18.6MPH 0:49 1 40:39 8:08/M 1:45:18
2 46 Lauren Anderson Ann Arbor MI US 195 35 7 18:00 2:15HM 2:05 1 44:51 18.7MPH 1:33 2 44:02 8:48/M 1:50:32
3 70 Erin Harbar Novi MI US 100 39 1 13:47 1:43HM 1:56 3 45:49 18.3MPH 2:03 4 51:46 10:21/M 1:55:22
4 78 Heidi Iglay Reger Ann Arbor MI US 24 39 2 15:16 1:55HM 2:07 4 46:02 18.2MPH 1:31 5 51:46 10:21/M 1:56:43
5 91 Megan Merrill Eaton Rapids MI US 173 37 5 17:32 2:12HM 1:37 5 49:02 17.1MPH 1:25 3 49:29 9:54/M 1:59:07
6 119 Kelly Ottaviani Chelsea MI US 145 36 8 19:59 2:30HM 2:09 6 50:30 16.6MPH 1:27 6 52:46 10:33/M 2:06:55
7 173 Virginia Byrne Chicago IL US 105 36 6 17:33 2:12HM 2:29 7 54:33 15.4MPH 1:45 10 1:05:41 13:08/M 2:22:03
8 189 Carla Maria Kayanan Ann Arbor MI US 60 38 4 17:14 2:09HM 4:31 9 1:05:09 12.9MPH 2:32 8 1:04:42 12:56/M 2:34:09
9 196 Shelia Terrones Ann Arbor MI US 5 35 9 20:51 2:36HM 4:29 8 1:05:03 12.9MPH 2:47 9 1:05:30 13:06/M 2:38:41
10 200 Jessica Bradley Ann Arbor MI US 245 39 12 24:08 3:01HM 3:53 10 1:07:59 12.4MPH 2:04 7 1:03:17 12:39/M 2:41:22
11 202 Kinna Patel Ann Arbor MI US 6 37 10 20:57 2:37HM 4:01 11 1:08:02 12.3MPH 2:13 11 1:10:30 14:06/M 2:45:45
12 212 Nicole Young Ann Arbor MI US 81 37 11 23:06 2:53HM 4:05 12 1:17:40 10.8MPH 2:43 12 1:19:11 15:50/M 3:06:46
 
Top

Male 40 to 44

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 7 Jeremy Hansen Ann Arbor MI US 124 42 1 12:15 1:32HM 0:57 1 40:52 20.6MPH 0:40 2 40:57 8:11/M 1:35:43
2 15 Sebastian Tochowicz Ira MI US 241 44 6 14:59 1:52HM 1:25 5 43:31 19.3MPH 0:36 1 40:03 8:01/M 1:40:36
3 27 Bob Headley Pinckney MI US 187 41 4 13:58 1:45HM 1:29 2 41:13 20.4MPH 1:08 9 49:12 9:50/M 1:47:02
4 32 Kurt Hillegonds Tecumseh MI US 115 40 10 15:54 1:59HM 0:59 6 43:34 19.3MPH 1:12 6 45:40 9:08/M 1:47:20
5 38 Charles Porter Ypsilanti MI US 54 43 5 14:57 1:52HM 1:33 8 45:30 18.5MPH 1:09 4 44:51 8:58/M 1:48:02
6 41 Peter Pusztai Ann Arbor MI US 196 43 9 15:49 1:59HM 2:27 4 43:23 19.4MPH 1:15 7 46:50 9:22/M 1:49:47
7 59 Jan Plokker Ann Arbor MI US 18 40 12 16:42 2:05HM 1:01 11 45:57 18.3MPH 1:15 8 48:20 9:40/M 1:53:18
8 66 Chuck Zahnow Vicksburg MI US 199 41 3 13:49 1:44HM 3:33 10 45:53 18.3MPH 1:35 10 49:58 10:00/M 1:54:50
9 75 Andrew Brown Fenton MI 277 44 13 17:18 2:10HM 1:28 7 44:24 18.9MPH 1:33 13 51:45 10:21/M 1:56:30
10 80 Sebastian Wieschollek Northville MI US 293 44 14 18:13 2:17HM 3:59 16 49:34 16.9MPH 1:26 3 43:36 8:43/M 1:56:50
11 81 Daniel Naylis Auburn Hills MI US 223 41 2 13:03 1:38HM 3:32 12 47:16 17.8MPH 2:27 11 50:31 10:06/M 1:56:52
12 82 Dave McKernan Findlay OH US 303 41 11 16:41 2:05HM 2:05 9 45:49 18.3MPH 0:55 12 51:38 10:20/M 1:57:10
13 88 Wolfgang Schauss Ypsilanti MI US 256 44 8 15:25 1:56HM 1:45 18 54:37 15.4MPH 0:50 5 45:26 9:05/M 1:58:05
14 92 Phillip Biga Whitmore Lake MI US 109 42 15 18:57 2:22HM 1:25 3 43:12 19.4MPH 1:24 16 54:41 10:56/M 1:59:40
15 96 Ryan Shankland Clinton MI US 307 44 7 15:22 1:55HM 2:38 15 48:41 17.3MPH 1:13 14 52:46 10:33/M 2:00:42
16 116 Iko Suzuki Ypsilanti MI US 317 44 18 20:28 2:34HM 3:18 14 47:25 17.7MPH 1:45 15 52:58 10:36/M 2:05:56
17 138 Drew Gruenhagen Westland MI US 242 43 17 20:23 2:33HM 4:13 13 47:18 17.8MPH 1:16 17 57:55 11:35/M 2:11:07
18 194 Andrew Cluley Ypsilanti MI US 16 44 20 26:16 3:17HM 3:23 19 55:21 15.2MPH 1:45 19 1:09:11 13:50/M 2:35:59
19 198 Randy Schwemmim Howell MI US 11 44 16 20:15 2:32HM 4:39 17 51:55 16.2MPH 2:30 20 1:20:44 16:09/M 2:40:04
20 203 Mandar Garware Novi MI US 63 40 19 24:12 3:02HM 7:05 20 1:09:16 12.1MPH 2:58 18 1:02:35 12:31/M 2:46:10
 
Top

Female 40 to 44

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 57 Amy Yanz Perry MI US 208 43 3 16:44 2:06HM 1:42 1 46:08 18.2MPH 1:41 1 46:47 9:21/M 1:53:04
2 140 Beth Ellis Ann Arbor MI US 319 42 4 17:48 2:14HM 2:29 3 50:14 16.7MPH 1:20 4 59:36 11:55/M 2:11:29
3 141 Erin Byrge Macomb MI US 234 42 1 15:54 1:59HM 1:52 2 49:28 17.0MPH 1:42 5 1:02:45 12:33/M 2:11:42
4 142 Donna Shannon Ann Arbor MI US 72 42 2 15:57 2:00HM 2:28 5 54:58 15.3MPH 1:40 2 56:39 11:20/M 2:11:44
5 150 Jennifer Leicht Ann Arbor MI US 222 43 6 20:51 2:36HM 3:12 4 51:06 16.4MPH 1:41 3 57:18 11:28/M 2:14:11
6 190 Christine Anthony Bloomfield Hills MI US 272 42 5 20:06 2:31HM 4:46 6 1:01:04 13.8MPH 2:55 6 1:06:05 13:13/M 2:34:58
 
Top

Male 45 to 49

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 16 Jeff Sandula Pinckney MI US 134 47 2 13:45 1:43HM 1:27 3 43:42 19.2MPH 1:12 1 42:28 8:30/M 1:42:36
2 18 Michael Loszewski Ann Arbor MI US 149 45 1 13:00 1:38HM 1:33 1 41:33 20.2MPH 1:44 5 46:40 9:20/M 1:44:31
3 26 Thomas Morse Walled Lake MI US 224 49 7 15:59 2:00HM 1:30 2 41:33 20.2MPH 1:42 4 45:51 9:10/M 1:46:37
4 44 Daniel Liedel White Lake MI US 176 49 8 17:49 2:14HM 2:22 4 43:55 19.1MPH 1:51 3 44:23 8:53/M 1:50:23
5 49 David Ooms Canton MI US 126 49 3 14:56 1:52HM 1:34 6 45:06 18.6MPH 1:10 7 48:00 9:36/M 1:50:48
6 69 David Sauld Ann Arbor MI US 189 45 10 18:45 2:21HM 1:59 7 45:14 18.6MPH 1:30 6 47:51 9:34/M 1:55:21
7 73 David Lowenschuss Ann Arbor MI US 306 49 9 18:19 2:17HM 2:37 10 48:58 17.2MPH 2:31 2 43:53 8:47/M 1:56:20
8 77 Brian Zybura Ann Arbor MI US 17 48 6 15:57 2:00HM 3:43 5 44:35 18.8MPH 2:11 9 50:15 10:03/M 1:56:43
9 89 Terry Zdanio Macomb MI US 141 48 11 19:00 2:23HM 1:27 8 47:13 17.8MPH 0:50 8 50:10 10:02/M 1:58:42
10 111 Jason Heth Ann Arbor MI US 178 48 4 15:20 1:55HM 2:11 11 49:10 17.1MPH 1:22 12 56:17 11:15/M 2:04:22
11 114 Matt Sabaugh Warren MI US 139 46 5 15:51 1:59HM 2:53 12 49:46 16.9MPH 2:03 11 55:02 11:00/M 2:05:36
12 121 David Zacks Ann Arbor MI US 168 49 12 19:54 2:29HM 2:37 9 47:49 17.6MPH 2:21 10 54:17 10:51/M 2:07:00
13 193 Jim Stewart Mason MI US 129 45 13 22:43 2:50HM 2:20 13 50:18 16.7MPH 2:49 13 1:17:31 15:30/M 2:35:44
 
Top

Female 45 to 49

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 43 Kathy Braginton Plainwell MI US 137 45 4 16:56 2:07HM 1:18 1 41:51 20.1MPH 0:52 1 49:15 9:51/M 1:50:15
2 74 Kate Burns-Jager East Lansing MI US 163 46 1 14:44 1:51HM 1:52 4 48:51 17.2MPH 0:56 2 50:01 10:00/M 1:56:27
3 98 Deb Southwell Clarkston MI US 116 49 3 16:34 2:04HM 1:27 2 45:23 18.5MPH 1:45 6 55:45 11:09/M 2:00:55
4 108 Michelle Heben 228 45 5 17:41 2:13HM 1:52 5 50:41 16.6MPH 1:48 3 51:45 10:21/M 2:03:50
5 135 Katie Merx Ottawa Hills OH US 247 45 9 20:36 2:35HM 1:39 7 52:18 16.1MPH 0:57 4 55:09 11:02/M 2:10:41
6 137 Melanie Peck Ypsilanti MI US 153 47 2 15:18 1:55HM 2:13 9 55:32 15.1MPH 1:34 7 56:10 11:14/M 2:10:49
7 139 Melanie Berger Grosse Pointe MI US 108 47 6 18:24 2:18HM 2:00 3 48:32 17.3MPH 1:46 8 1:00:34 12:07/M 2:11:17
8 149 Catherine Anderson Livonia MI US 120 46 8 19:52 2:29HM 3:02 8 53:07 15.8MPH 2:09 5 55:38 11:08/M 2:13:49
9 188 Tina Stewart Mason MI US 128 45 7 18:50 2:21HM 2:15 6 51:35 16.3MPH 2:29 10 1:17:32 15:30/M 2:32:44
10 210 Felicia Couchman Chelsea MI US 49 48 10 24:59 3:07HM 5:01 10 1:08:59 12.2MPH 3:23 9 1:15:31 15:06/M 2:57:54
 
Top

Male 50 to 54

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 11 Ed Nicholson Milford MI US 20 54 5 14:41 1:50HM 1:40 1 40:23 20.8MPH 0:58 1 41:30 8:18/M 1:39:13
2 24 Richard Defazio Ann Arbor MI US 238 50 15 17:00 2:08HM 1:21 3 41:40 20.2MPH 1:06 2 45:03 9:01/M 1:46:12
3 28 Duane Newton Ann Arbor MI US 4 51 8 15:19 1:55HM 1:50 4 42:09 19.9MPH 1:02 5 46:42 9:20/M 1:47:04
4 37 Eric Todd Marietta NY US 35 51 3 14:07 1:46HM 1:10 10 44:19 19.0MPH 0:55 7 47:26 9:29/M 1:47:58
5 42 Ed Baetzold Ann Arbor MI US 39 51 1 11:51 1:29HM 1:16 12 44:23 18.9MPH 0:49 15 51:47 10:21/M 1:50:08
6 50 Michael Pezzetti Northville MI US 209 50 9 15:33 1:57HM 2:23 14 46:16 18.2MPH 1:11 3 45:52 9:10/M 1:51:17
7 54 Jeffery McMath Findlay OH US 251 54 13 16:54 2:07HM 1:45 13 45:23 18.5MPH 1:32 4 46:15 9:15/M 1:51:51
8 58 Gregg Schwab Royal Oak MI US 314 54 2 12:10 1:31HM 2:11 17 48:52 17.2MPH 1:05 9 48:48 9:46/M 1:53:08
9 62 Doug Collings Tecumseh MI US 117 51 14 16:56 2:07HM 2:17 8 44:11 19.0MPH 1:13 10 48:58 9:48/M 1:53:36
10 65 Shane Brezee Chelsea MI US 286 52 11 16:15 2:02HM 2:05 15 46:26 18.1MPH 1:22 8 48:09 9:38/M 1:54:18
11 67 Damian Badish Gregory MI US 179 53 18 19:10 2:24HM 2:30 7 43:51 19.2MPH 2:11 6 47:11 9:26/M 1:54:54
12 72 Peter Deininger Ann Arbor MI US 127 52 7 15:16 1:55HM 2:10 2 41:24 20.3MPH 2:23 17 54:53 10:59/M 1:56:07
13 79 Bruce Main Ypsilanti MI US 164 54 6 15:05 1:53HM 1:31 5 42:47 19.6MPH 1:30 18 55:55 11:11/M 1:56:49
14 84 Dwayne McCartt Dexter MI US 52 54 10 15:43 1:58HM 1:11 9 44:17 19.0MPH 1:45 16 54:20 10:52/M 1:57:17
15 85 Lorne Zalesin Birmingham MI US 184 50 12 16:36 2:05HM 2:52 11 44:22 18.9MPH 2:01 14 51:39 10:20/M 1:57:32
16 94 Ron Preston Brockport NY US 38 51 4 14:15 1:47HM 2:01 6 43:20 19.4MPH 1:03 20 59:38 11:56/M 2:00:19
17 103 Eric Berger Grosse Pointe MI US 107 54 17 18:27 2:18HM 1:48 18 48:56 17.2MPH 1:42 12 51:15 10:15/M 2:02:10
18 115 Jonce Trajkovski Macomb MI US 97 53 20 22:14 2:47HM 3:17 16 46:49 17.9MPH 2:42 11 50:34 10:07/M 2:05:38
19 136 Scott Belanger Saline MI US 147 54 21 24:46 3:06HM 2:38 19 49:18 17.0MPH 2:25 13 51:34 10:19/M 2:10:42
20 144 Anthony Paganini Okemos MI US 302 51 19 20:13 2:32HM 3:12 20 50:08 16.8MPH 1:05 19 57:52 11:34/M 2:12:33
21 197 Andy Jeffers Clarkston MI US 291 54 16 17:14 2:09HM 4:58 21 1:03:35 13.2MPH 3:58 21 1:10:07 14:01/M 2:39:54
 
Top

Female 50 to 54

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 90 Colleen Hoffman Canton MI US 154 52 3 17:26 2:11HM 2:15 2 46:42 18.0MPH 1:24 1 51:16 10:15/M 1:59:05
2 106 Josette Debrouwer Blenheim ON CA 31 53 1 15:52 1:59HM 1:25 1 46:17 18.1MPH 1:57 5 57:35 11:31/M 2:03:09
3 107 Belinda Vinton Horton MI US 138 52 8 21:01 2:38HM 2:02 3 47:07 17.8MPH 1:25 3 52:02 10:24/M 2:03:39
4 109 Christa Rozin Saginaw MI US 82 51 4 17:39 2:12HM 2:32 4 50:05 16.8MPH 1:54 2 51:54 10:23/M 2:04:06
5 130 Michelle Bigatti Indianapolis IN US 103 51 2 17:09 2:09HM 4:40 6 52:52 15.9MPH 1:34 4 53:11 10:38/M 2:09:29
6 170 Carol Morrissey Westland MI US 123 54 5 18:23 2:18HM 2:20 5 50:44 16.6MPH 1:46 8 1:07:41 13:32/M 2:20:57
7 172 Ann Marie Sastry Ann Arbor MI US 91 50 7 20:40 2:35HM 2:49 7 56:54 14.8MPH 2:30 6 58:54 11:47/M 2:21:48
8 178 Michele Cox Howell MI US 203 50 9 22:17 2:47HM 3:26 8 58:51 14.3MPH 1:41 7 58:57 11:47/M 2:25:15
9 211 Mary Ann Jeffers Clarkston MI 274 53 6 19:45 2:28HM 4:10 9 1:13:52 11.4MPH 2:43 9 1:19:03 15:49/M 2:59:35
 
Top

Male 55 to 59

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 25 John Krauss Ann Arbor MI US 254 57 4 17:03 2:08HM 2:00 1 39:24 21.3MPH 1:49 2 46:02 9:12/M 1:46:20
2 35 Mark Sutter Dexter MI US 42 56 6 18:15 2:17HM 2:14 4 43:30 19.3MPH 1:18 1 42:22 8:28/M 1:47:41
3 36 Jeff Bielak Canton MI US 151 56 1 14:54 1:52HM 1:44 2 41:24 20.3MPH 1:39 3 48:03 9:37/M 1:47:45
4 45 Steven Southwell Clarkston MI US 118 57 2 16:07 2:01HM 1:40 3 42:13 19.9MPH 1:23 4 49:01 9:48/M 1:50:27
5 55 Brian Lovejoy White Lake MI US 315 56             9 1:51:57 4:09/M 1:51:57
6 83 Neal Martindale Redford MI US 135 59 3 16:37 2:05HM 1:33 5 46:18 18.1MPH 0:56 6 51:49 10:22/M 1:57:14
7 117 Gerald Richter Troy MI US 40 57 7 20:50 2:36HM 3:45 7 48:54 17.2MPH 2:34 5 50:13 10:03/M 2:06:18
8 120 Tony Mattar Troy MI US 148 58 5 18:14 2:17HM 1:50 6 47:50 17.6MPH 2:25 7 56:35 11:19/M 2:06:55
9 186 David Mazzotta Dexter MI US 73 57 8 22:05 2:46HM 4:42 8 56:00 15.0MPH 2:57 8 1:05:40 13:08/M 2:31:25
 
Top

Female 55 to 59

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 131 Sandy Smith Davisburg MI US 133 58 3 20:07 2:31HM 2:37 3 53:10 15.8MPH 0:32 1 53:31 10:42/M 2:09:59
2 154 Helen Robertson Chatham ON CA 30 58 1 16:44 2:06HM 1:24 2 51:24 16.3MPH 1:12 3 1:04:04 12:49/M 2:14:50
3 166 Rhoda Miel Ann Arbor MI US 21 55 2 17:23 2:10HM 2:41 1 49:24 17.0MPH 1:35 4 1:08:04 13:37/M 2:19:09
4 174 Patricia Johnson Saginaw MI US 83 56 4 20:26 2:33HM 3:39 4 54:01 15.6MPH 2:51 2 1:01:50 12:22/M 2:22:49
5 191 Julie Eibach Ann Arbor MI US 284 57 5 23:31 2:56HM 3:09 5 54:11 15.5MPH 2:41 5 1:12:05 14:25/M 2:35:39
 
Top

Male 60 to 64

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 51 Brian Bess Laingsburg MI US 106 62 2 14:47 1:51HM 1:45 1 43:59 19.1MPH 1:22 1 49:34 9:55/M 1:51:30
2 87 Steve Heithoff Port Huron MI US 212 63 6 18:48 2:21HM 1:54 3 45:48 18.3MPH 1:37 2 49:51 9:58/M 1:58:00
3 110 Norbert Reysz Saline MI US 287 61 5 18:33 2:19HM 1:15 4 47:12 17.8MPH 0:34 4 56:38 11:20/M 2:04:14
4 125 David Alsager Mount Pleasant MI 275 64 1 14:22 1:48HM 1:46 2 44:47 18.8MPH 1:56 7 1:05:04 13:01/M 2:07:57
5 134 Art Demonte Pinckney MI US 85 60 4 17:43 2:13HM 2:07 5 48:17 17.4MPH 1:56 5 1:00:32 12:06/M 2:10:36
6 147 Richard Lutovsky Pinckney MI US 44 60 7 19:49 2:29HM 2:17 7 52:56 15.9MPH 3:33 3 54:47 10:57/M 2:13:23
7 161 Ed Strach Saline MI US 45 61 3 16:03 2:00HM 2:57 6 50:24 16.7MPH 2:35 6 1:05:00 13:00/M 2:17:01
 
Top

Female 60 to 64

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 146 Mary Alsager Mount Pleasant MI US 290 62 1 16:30 2:04HM 2:37 1 47:52 17.5MPH 2:30 1 1:03:38 12:44/M 2:13:09
2 181 Cindy Eiseler Lansing MI US 48 60 2 20:58 2:37HM 2:35 2 54:42 15.4MPH 2:10 2 1:07:39 13:32/M 2:28:06
 
Top

Male 65 to 69

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 48 Duane Amato Suttons Bay MI US 221 67 1 16:51 2:06HM 1:11 1 43:12 19.4MPH 1:14 2 48:13 9:39/M 1:50:44
2 53 James O'Brien Bloomfield Hills MI US 14 65 3 19:19 2:25HM 2:14 2 44:43 18.8MPH 0:57 1 44:35 8:55/M 1:51:49
3 60 D Mark Squires Novi MI US 167 66 2 16:53 2:07HM         4 1:36:26 5:05/M 1:53:20
4 168 Craig Mirkin Fort Gratiot MI US 152 68 4 20:47 2:36HM 2:38 3 54:24 15.4MPH 1:04 3 1:01:13 12:15/M 2:20:09
 
Top

Female 65 to 69

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 105 Liz Campbell Leamington ON CA 46 65 1 15:55 1:59HM 1:44 1 49:28 17.0MPH 1:21 1 54:34 10:55/M 2:03:04
2 143 Cecilia Brzys South Lyon MI US 201 68 2 18:11 2:16HM 2:22 2 49:53 16.8MPH 1:30 2 1:00:27 12:05/M 2:12:25
3 183 Liz Perri Ann Arbor MI US 10 68 3 20:11 2:31HM 4:55 3 53:58 15.6MPH 4:07 3 1:06:20 13:16/M 2:29:33
4 184 Pat Brooks Ann Arbor MI US 98 67 4 21:24 2:41HM 1:59 4 57:46 14.5MPH 1:57 4 1:07:09 13:26/M 2:30:17
 
Top

Male 70 to 74

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 95 Wally Herrala Ann Arbor MI US 1 73 1 16:09 2:01HM 1:46 1 44:02 19.1MPH 1:38 2 57:03 11:25/M 2:00:39
2 123 Chris Boylan Okemos MI US 175 70 3 18:39 2:20HM 1:34 2 47:42 17.6MPH 2:44 1 56:22 11:16/M 2:07:03
3 169 David Campbell Leamington ON CA 47 71 2 17:41 2:13HM 1:59 3 52:46 15.9MPH 1:23 3 1:06:21 13:16/M 2:20:13
 

Duathlon

Top

Male Open Winners

  Overall     ------------ Run ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 1 Christian Wilks Brighton MI US 58 23 1 13:12 6:36/M 1:49 1 38:32 21.8MPH 1:39 1 40:19 8:04/M 1:35:32
 
Top

Female Open Winners

  Overall     ------------ Run ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 7 Nastasja Rittling Norton MA US 181 24 1 15:41 7:51/M 0:52 1 51:34 16.3MPH 0:44 1 41:48 8:22/M 1:50:41
 
Top

Male Masters Winners

  Overall     ------------ Run ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 5 Aaron Kenyon Lansing MI US 235 40 1 14:54 7:27/M 1:10 1 44:22 18.9MPH 0:57 1 45:47 9:09/M 1:47:12
 
Top

Female Masters Winners

  Overall     ------------ Run ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 16 Angelia Talaski Dearborn MI US 43 45 1 18:50 9:25/M 0:56 1 53:58 15.6MPH 0:49 1 55:57 11:11/M 2:10:32
 
Top

Male 20 to 24

  Overall     ------------ Run ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 10 Dexter Deshantz-Cook Ypsilanti MI US 33 21 1 16:13 8:07/M 1:28 1 47:44 17.6MPH 1:10 1 51:13 10:15/M 1:57:51
2 28 John Michael Ferrer Dearborn MI US 200 23 2 21:47 10:54/M 1:50 2 1:37:48 8.59MPH 0:51 2 1:11:23 14:17/M 3:13:41
 
Top

Male 25 to 29

  Overall     ------------ Run ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 2 Matt Fabbro Sault Ste Marie ON CA 194 25 1 13:27 6:44/M 1:19 1 45:22 18.5MPH 1:06 1 39:37 7:55/M 1:40:54
2 3 Nicolas Turco Sault Ste. Marie ON CA 310 25 2 14:29 7:15/M 1:16 2 46:01 18.3MPH 1:00 2 41:41 8:20/M 1:44:31
 
Top

Male 30 to 34

  Overall     ------------ Run ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 11 Jordan Sorkin Dexter MI US 257 33 1 17:00 8:30/M 1:38 1 49:47 16.9MPH 1:58 1 51:48 10:22/M 2:02:13
 
Top

Female 30 to 34

  Overall     ------------ Run ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 21 Karen Reasoner Farmington Hills MI US 304 33 1 19:49 9:55/M 1:15 1 57:31 14.6MPH 1:20 1 1:02:35 12:31/M 2:22:31
2 27 Kristy Slusarczyk Brighton MI US 294 34 2 21:56 10:58/M 1:27 2 1:06:40 12.6MPH 1:21 2 1:11:50 14:22/M 2:43:16
3 31 Lisa Savage Wixom MI US 362 30 3 27:59 14:00/M 1:32 3 1:24:00 10.0MPH 1:11 3 1:41:29 20:18/M 3:36:14
 
Top

Male 35 to 39

  Overall     ------------ Run ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 4 Walter Caldwell Saline MI US 23 37 1 15:38 7:49/M 1:26 1 43:37 19.3MPH 1:29 1 44:33 8:55/M 1:46:46
2 13 John Arvan Dexter MI US 57 37 2 17:13 8:37/M 1:56 2 50:58 16.5MPH 1:55 2 54:15 10:51/M 2:06:19
3 22 Adam Quail South Lyon MI US 84 36 3 17:38 8:49/M 3:11 3 56:46 14.8MPH 1:37 3 1:05:31 13:06/M 2:24:45
 
Top

Female 35 to 39

  Overall     ------------ Run ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 9 Laura Owczarek Grosse Pointe Woods MI US 113 36 1 15:39 7:50/M 2:17 2 52:20 16.1MPH 1:32 1 44:40 8:56/M 1:56:29
2 19 Amy Kaufman Ypsilanti MI US 136 39 5 21:54 10:57/M 1:20 1 49:02 17.1MPH 0:59 4 1:05:07 13:01/M 2:18:26
3 20 Jodie Wood Grosse Pointe Park MI US 296 39 2 21:03 10:32/M 1:25 4 57:20 14.7MPH 1:55 2 58:16 11:39/M 2:20:01
4 24 Kimberly Kushner Rochester MI US 188 38 6 22:44 11:22/M 1:38 3 56:33 14.9MPH 1:57 5 1:06:46 13:21/M 2:29:40
5 25 Michelle Brant Brighton MI US 142 39 4 21:11 10:36/M 1:09 6 1:10:05 12.0MPH 1:29 3 1:02:39 12:32/M 2:36:35
6 26 Sara Haidar St Clair Shores MI US 273 39 3 21:08 10:34/M 1:24 5 1:08:41 12.2MPH 1:37 6 1:09:56 13:59/M 2:42:49
 
Top

Male 40 to 44

  Overall     ------------ Run ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 8 David Abbeg Farmington MI US 182 43 1 17:07 8:34/M 0:57 1 46:42 18.0MPH 0:55 1 48:09 9:38/M 1:53:52
2 12 Evan Gaertner Brighton MI US 216 42 2 18:30 9:15/M 1:18 3 47:25 17.7MPH 2:09 2 53:15 10:39/M 2:02:39
3 14 Larry Davenport Whitmore Lakeke MI US 71 44 3 18:39 9:20/M 1:51 2 46:54 17.9MPH 1:50 3 57:50 11:34/M 2:07:06
 
Top

Female 40 to 44

  Overall     ------------ Run ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 30 Carrie Weber Canton MI US 65 44 1 27:26 13:43/M 4:21 1 1:28:10 9.53MPH 3:51 1 1:24:35 16:55/M 3:28:24
 
Top

Female 45 to 49

  Overall     ------------ Run ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 29 Debra Ziegler Detroit MI US 177 47 1 29:35 14:48/M 2:16 1 59:04 14.2MPH 6:07 1 1:43:41 20:44/M 3:20:45
 
Top

Female 50 to 54

  Overall     ------------ Run ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 17 Katherine Johnson Saginaw MI US 204 51 2 21:06 10:33/M 1:26 1 50:58 16.5MPH 1:29 2 1:02:01 12:24/M 2:17:02
2 18 Monica Reynolds Ypsilanti MI US 159 51 1 21:05 10:33/M 1:14 3 57:13 14.7MPH 1:14 1 57:31 11:30/M 2:18:18
3 23 Ann Gabhart Southfield MI US 193 54 3 22:17 11:09/M 1:31 2 55:00 15.3MPH 1:26 3 1:08:36 13:43/M 2:28:51
 
Top

Male 55 to 59

  Overall     ------------ Run ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 6 Craig Mulhinch Troy MI US 150 55 1 15:42 7:51/M 1:16 1 47:16 17.8MPH 1:14 1 44:31 8:54/M 1:50:01
2 15 Robert Jaynes Brighton MI US 32 59 2 18:37 9:19/M 1:39 2 47:45 17.6MPH 2:01 2 57:43 11:33/M 2:07:47
 
Top

Female 55 to 59

  Overall     ------------ Run ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
DQ DQ Theresa Putnam Linden MI US 325 56 1 22:55 11:28/M 2:31 1 1:02:42 13.4MPH 2:11 DQ 27:40 5:32/M 1:58:01