Detroit Triathlon Saturday

Overall Results

August 15, 2015


Results Provided by Race Timing Services
U25 Elite Development Race Women Female Finishers
Youth F1 Race Female Finishers
Youth F1 Race Male Finishers

U25 Elite Development Race Men

Male Finishers

  ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Name City Bib No Age Gender Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 Myles Zagar Caledon ON CAN 31 20 M 1 9:15 1:14/K 0:23 4 26:26 40.9KPH 0:27 4 16:57 3:23/K 53:30
2 Tyler Evans Colorado Springs CO USA 17 23 M 2 9:25 1:15/K 0:20 12 26:58 40.0KPH 0:22 5 16:58 3:24/K 54:05
3 Walter Schafer Centennial CO USA 5 24 M 13 10:26 1:23/K 0:21 10 26:53 40.2KPH 0:27 1 16:06 3:13/K 54:14
4 Lucas Pozzetta Merrimack NH USA 30 27 M 3 9:29 1:16/K 0:26 9 26:50 40.2KPH 0:26 7 17:14 3:27/K 54:26
5 Louis Cayedito Ann Arbor MI USA 35 23 M 19 10:58 1:28/K 0:28 2 26:15 41.1KPH 0:25 3 16:46 3:21/K 54:54
6 Adam Sopko Washington DC USA 20 27 M 15 10:48 1:26/K 0:22 5 26:28 40.8KPH 0:25 6 17:10 3:26/K 55:16
7 Christopher Douglas Atlanta GA USA 6 24 M 7 10:15 1:22/K 0:19 8 26:33 40.7KPH 0:24 10 17:44 3:33/K 55:17
8 Michael Arishita Boerne TX USA 24 21 M 9 10:18 1:22/K 0:20 7 26:32 40.7KPH 0:25 13 18:07 3:37/K 55:43
9 Andrew Taylor Milton ON CAN 34 44 M 11 10:23 1:23/K 0:21 11 26:54 40.1KPH 0:26 11 17:46 3:33/K 55:52
10 Elisha Smith Greenwood SC USA 13 19 M 20 11:00 1:28/K 0:25 3 26:17 41.1KPH 0:26 12 17:53 3:35/K 56:03
11 Wyatt Collins Austin TX USA 4 25 M 5 9:34 1:17/K 0:29 15 27:41 39.0KPH 0:25 14 18:07 3:37/K 56:19
12 Todd Buckingham East Lansing MI USA 29 26 M 21 11:19 1:31/K 0:26 17 28:09 38.4KPH 0:29 2 16:10 3:14/K 56:36
13 Phil English Minnetonka MN USA 27 24 M 6 10:10 1:21/K 0:30 14 27:02 40.0KPH 0:25 17 18:39 3:44/K 56:48
14 Matthew Mahaffy London ON CAN 33 22 M 14 10:27 1:24/K 0:23 1 17:59 60.1KPH 9:20 21 19:27 3:53/K 57:38
15 Drew Puckett Blanchester OH USA 11 16 M 16 10:50 1:27/K 0:22 6 26:31 40.7KPH 0:30 22 19:29 3:54/K 57:44
16 Gallacher Patterson Hamilton ON CAN 23 20 M 8 10:15 1:22/K 0:27 13 26:58 40.0KPH 0:28 23 19:38 3:56/K 57:47
17 Jesse Funk Lenex KS USA 8 26 M 24 11:59 1:36/K 0:24 18 28:17 38.2KPH 0:26 8 17:17 3:27/K 58:24
18 Alex Martinek Spokane WA USA 22 23 M 4 9:32 1:16/K 0:28 16 27:43 39.0KPH 0:24 26 20:30 4:06/K 58:39
19 Andy Hardt Saint Paul MN USA 1 24 M 10 10:21 1:23/K 0:37 22 28:45 37.6KPH 0:30 18 18:47 3:45/K 59:01
20 Kevin Malone Chesterland OH USA 9 28 M 22 11:42 1:34/K 0:28 19 28:31 37.9KPH 0:26 16 18:31 3:42/K 59:41
21 Christopher Lee Boulder CO USA 19 26 M 17 10:52 1:27/K 0:29 21 28:41 37.7KPH 0:34 20 19:24 3:53/K 1:00:02
22 Pat Fannon West Islip NY USA 28 24 M 25 12:21 1:39/K 0:21 20 28:41 37.7KPH 0:25 15 18:21 3:40/K 1:00:12
23 Porter Ritchie Columbus OH USA 18 24 M 12 10:24 1:23/K 0:27 23 28:49 37.5KPH 0:30 25 20:08 4:02/K 1:00:20
24 Tyler Graustein Munith MI USA 15 23 M 26 12:55 1:43/K 0:28 24 29:57 36.1KPH 0:20 9 17:24 3:29/K 1:01:06
25 Steven Parker Oxford OH USA 32 22 M 18 10:55 1:27/K 0:28 27 31:57 33.8KPH 0:31 19 18:47 3:45/K 1:02:39
  ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Name City Bib No Age Gender Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
26 Mike Baird Pendleton KY USA 26 23 M 27 14:23 1:55/K 0:24 25 31:04 34.8KPH 0:26 24 19:56 3:59/K 1:06:15
27 Adam Zavala Houston TX USA 16 20 M 23 11:54 1:35/K 0:28 26 31:29 34.3KPH 0:30 27 21:54 4:23/K 1:06:17
Top  

U25 Elite Development Race Women

Female Finishers

  ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Name City Bib No Age Gender Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 Sarah Alexander South Bend IN USA 63 28 F 3 11:05 1:29/K 0:28 2 29:22 36.8KPH 0:24 2 19:43 3:57/K 1:01:03
2 Samantha Kennedy East Lansing MI USA 64 28 F 4 11:06 1:29/K 0:27 1 29:18 36.9KPH 0:26 5 20:39 4:08/K 1:01:59
3 Laura Mathews Memphis TN USA 59 22 F 1 10:23 1:23/K 0:28 5 30:01 36.0KPH 0:32 6 20:42 4:08/K 1:02:08
4 Brittany Oliver Ventura CA USA 51 27 F 2 10:30 1:24/K 0:28 3 29:53 36.1KPH 0:30 7 21:17 4:15/K 1:02:40
5 Monica Adler Beverly MA USA 61 23 F 6 11:10 1:29/K 0:27 7 31:05 34.7KPH 0:30 3 19:57 3:59/K 1:03:11
6 Mackenzie Chojnacky Jerome ID USA 57 23 F 7 11:42 1:34/K 0:28 8 32:32 33.2KPH 0:30 1 18:22 3:40/K 1:03:36
7 Charity Fluharty Kansas City MO USA 60 27 F 9 12:24 1:39/K 0:27 4 30:01 36.0KPH 0:28 4 20:29 4:06/K 1:03:51
8 Hannah Dalsing Peoria AZ USA 55 23 F 8 12:05 1:37/K 0:27 6 30:22 35.6KPH 0:28 8 24:15 4:51/K 1:07:38
9 Erin Paradis Batavia IL USA 50 20 F 5 11:06 1:29/K 0:23     31:43 11 25:29 5:06/K 1:08:42
10 Marina Ahner Hobart IN USA 54 16 F 10 12:26 1:39/K 0:28 10 37:00 29.2KPH 0:31 10 25:20 5:04/K 1:15:46
11 Rebecca Martz Berkeley Springs WV USA 52 21 F 11 16:19 2:11/K 0:47 9 34:54 30.9KPH 0:32 9 25:18 5:04/K 1:17:52
Top  

Youth F1 Race

  ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Name City Bib No Age Gender Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 Evan Elizabeth Welch Sparta TN USA 110 13 F 3 7:54 2:15/K 0:26 1 21:53 32.9KPH 0:21 1 11:18 4:31/K 41:55
2 Olivia Olk Chelsea MI United States 116 13 F 2 7:38 2:11/K 0:26 2 22:08 32.5KPH 0:33 11 13:32 5:25/K 44:19
3 Rebecca Palmquist Geneva IL USA 107 16 F 1 7:34 2:10/K 0:27 3 22:09 32.5KPH 0:26 12 13:44 5:30/K 44:23
4 Amelia Van Maldegiam Bartlett IL USA 106 16 F 5 8:07 2:19/K 0:32 5 22:46 31.6KPH 0:39 5 12:50 5:08/K 44:56
5 Arabelle Burke Thompson's Station TN USA 112 16 F 4 8:04 2:18/K 0:29 6 22:55 31.4KPH 0:34 6 13:02 5:13/K 45:05
6 Lucy Rutherford Nashville TN USA 113 13 F 7 8:34 2:27/K 0:34 8 23:44 30.3KPH 0:39 2 12:17 4:55/K 45:49
7 Makenna Reilly Madison TN USA 103 13 F 10 9:07 2:36/K 0:30 7 23:37 30.5KPH 0:35 8 13:17 5:19/K 47:08
8 Nadia Kaczmarz La Grange Park IL USA 108 14 F 9 8:53 2:32/K 0:34 11 24:24 29.5KPH 0:34 4 12:47 5:07/K 47:15
9 Morgan Scott Indianapolis IN USA 105 13 F 8 8:42 2:29/K 0:45 12 24:30 29.4KPH 0:23 7 13:04 5:14/K 47:27
10 Carson Everman Brentwood TN USA 104 16 F 11 9:21 2:40/K 0:27 9 24:03 29.9KPH 0:25 9 13:21 5:20/K 47:38
11 Molly Olk Chelsea MI USA 117 16 F 6 8:14 2:21/K 0:24 4 22:44 31.7KPH 0:35 16 16:01 6:24/K 48:01
12 Abigail Welch Sparta TN USA 109 12 F 12 9:47 2:48/K 0:34 15 25:42 28.0KPH 0:32 3 12:41 5:04/K 49:17
13 Maya Reilly Madison TN USA 102 10 F 15 10:53 3:07/K 0:30 13 24:39 29.2KPH 0:30 10 13:29 5:24/K 50:02
14 Lindsey Marquez Bethel OH USA 111 16 F 16 10:56 3:07/K 0:43 10 24:18 29.6KPH 0:27 13 14:07 5:39/K 50:32
15 Breeze Alexander Hillman MI USA 115 10 F 13 10:23 2:58/K 0:34 14 25:41 28.0KPH 0:43 14 14:30 5:48/K 51:52
16 Rainey Alexander Hillman MI USA 114 12 F 14 10:25 2:59/K 0:37 16 27:48 25.9KPH 0:39 15 15:50 6:20/K 55:20

Male Finishers

  ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Name City Bib No Age Gender Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 Ben Laurich Downers Grove IL USA 85 14 M 1 7:30 2:09/K 0:25 2 20:41 34.8KPH 0:25 4 11:12 4:29/K 40:16
2 Richard Villarreal Chillicothe OH USA 81 15 M 2 7:32 2:09/K 0:33 3 20:42 34.8KPH 0:23 3 11:10 4:28/K 40:22
3 Kyle James-Heer Coopersville MI USA 79 13 M 6 7:57 2:16/K 0:31 6 22:18 32.3KPH 0:35 2 10:28 4:11/K 41:50
4 Connor Landreth Hudson OH USA 80 15 M 12 9:42 2:46/K 0:31 5 21:19 33.8KPH 0:37 1 9:54 3:58/K 42:06
5 Eric Palmquist Geneva IL USA 82 13 M 3 7:39 2:11/K 0:23 1 20:34 35.0KPH 0:28 13 14:00 5:36/K 43:06
6 Max Kokensparger Oak Harbor OH USA 78 16 M 8 9:05 2:36/K 0:29 4 21:11 34.0KPH 0:33 7 11:55 4:46/K 43:14
7 Tyler Gottlieb Ypsilanti MI USA 75 14 M 7 7:59 2:17/K 0:38 7 22:56 31.4KPH 0:25 8 12:45 5:06/K 44:45
8 Mitchell Madland Lake Bluff IL USA 84 12 M 4 7:45 2:13/K 0:24 8 23:13 31.0KPH 0:34 9 12:47 5:07/K 44:46
9 Benjamin Blaumeiser Kettering OH USA 77 12 M 10 9:09 2:37/K 0:31 10 23:28 30.7KPH 0:30 5 11:16 4:30/K 44:55
10 Maxwell Holt Waukee IA USA 86 12 M 14 9:46 2:47/K 0:28 13 23:52 30.2KPH 0:27 6 11:24 4:34/K 45:58
11 Parker Olk Chelsea MI United States 89 12 M 5 7:51 2:15/K 0:39 11 23:31 30.6KPH 0:35 10 13:20 5:20/K 45:58
12 Wil Heizelman Holland OH USA 76 12 M 9 9:08 2:37/K 0:31 9 23:17 30.9KPH 0:30 11 13:23 5:21/K 46:52
13 Jacob Smith Rushsylvania OH USA 88 14 M 13 9:44 2:47/K 0:29 12 23:50 30.2KPH 0:43 14 14:00 5:36/K 48:48
14 Andrew Notoriano St Clair Shores MI USA 87 15 M 11 9:42 2:46/K 1:42 14 27:03 26.6KPH 0:26 12 13:59 5:36/K 52:54