The REI Frosty Freestyle

Frosty 15K

January 13, 2018


Results Provided by Race Timing Services http://www.racetimeservices.com


Men: Top Finishers 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74
Women: Top Finishers 15-19 20-24 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64

Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Sam Holmes Traverse City MI 144 24 4 1 34:35 2:18/K
2 Jay Woodbeck Farmington Hills MI 94 26 4 2 34:36 2:18/K
3 Kyle Hanson Wayne MI 117 23 4 3 34:37 2:18/K
Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Kaitlyn Patterson Ann Arbor MI 34 27 3 12 38:57 2:36/K
2 Elizabeth Embick Grand Rapids MI 125 30 4 29 43:11 2:53/K
3 Laura Kangas Pinckney MI 69 30 3 31 43:49 2:55/K
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Jacob Dean Ann Arbor MI 67 18 4 4 36:05 2:24/K
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Logan Vear Ann Arbor MI 71 19 3 53 49:01 3:16/K
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Lars Hallstrom Brighton MI 56 20 4 6 36:49 2:27/K
2 Thanasarn Tantivirun Bangkok 20 22 4 13 39:02 2:36/K
3 Tim Williams Ann Arbor MI 72 23 4 46 47:51 3:11/K
4 Stephen Doll Ann Arbor MI 32 23 4 54 49:16 3:17/K
5 Xander Johnson Ann Arbor MI 83 23 3 70 54:02 3:36/K
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Elizabeth Callison Gaylord MI 61 23 4 45 47:42 3:11/K
2 Sierra Bowden Canton MI 73 20 3 47 47:55 3:12/K
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Michael Davis Homer MI 30 26 4 10 38:54 2:36/K
2 Weston Willoughby Homer MI 85 26 4 14 39:21 2:37/K
3 Dan Polasky Ann Arbor MI 81 27 3 20 40:53 2:44/K
4 Eric Parrott Allendale MI 4 25 3 22 41:13 2:45/K
5 Avery Folk Farmington Hills MI 45 27 3 23 41:25 2:46/K
6 Bill Ivan Ann Arbor MI 70 25 3 28 42:08 2:49/K
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Andy Liebner Cheboygan MI 119 34 3 5 36:19 2:25/K
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Kari Neier Ann Arbor MI 114 30 4 74 59:18 3:57/K
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Scott Ries South Lyon MI 11 39 3 15 39:26 2:38/K
2 Guillaume Girard Lansing MI 123 37 3 52 48:58 3:16/K
3 Christian Vanderkaay East Grand Rapids MI 91 35 3 61 50:14 3:21/K
4 Andrew Durniat Wooster OH 25 38 4 84 1:25:13 5:41/K
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Skye Schultz Ann Arbor MI 84 39 3 62 50:28 3:22/K
2 Josie Shafer Wooster OH 75 39 4 88 2:05:35 8:22/K
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Charles Moore Plymouth MI 107 43 4 25 41:49 2:47/K
2 Josh Jacquot Dexter MI 33 44 3 41 46:53 3:08/K
3 Tim Kuhns Plymouth MI 7 41 3 76 1:00:51 4:03/K
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Julie Olson Holland MI 14 44 4 81 1:15:15 5:01/K
2 Michelle Green Brighton MI 55 40 3 87 1:40:36 6:42/K
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Theo Vonwallmenich Alma MI 5 47 3 38 46:09 3:05/K
2 Brian Hallstrom Brighton MI 41 49 3 39 46:29 3:06/K
3 Brian Olson Holland MI 23 47 4 50 48:32 3:14/K
4 Ricardo Lung Plymouth MI 1 47 3 68 53:33 3:34/K
5 Nathan Callaghan Brighton MI 96 46 3 73 57:42 3:51/K
6 Brad Plymale Northville MI 78 49 4 75 1:00:24 4:02/K
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Mary Dorazio Whitmore Lake MI 74 49 3 67 53:20 3:33/K
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Stephen Smigiel Rockford MI 89 51 4 7 37:42 2:31/K
2 Glenn Goodman Bellaire MI 26 51 4 8 37:43 2:31/K
3 Allen Sorgenfrei West Bloomfield MI 128 53 4 11 38:56 2:36/K
4 Jonathan Morgan Milford MI 109 53 3 17 40:38 2:43/K
5 Yvon Dufour Fowler MI 97 54 4 19 40:49 2:43/K
6 Tim Cook Freeland MI 43 54 3 40 46:47 3:07/K
7 Mark Smith Macomb MI 22 54 4 66 53:12 3:33/K
8 Steven Vreeken Grosse Pointe MI 59 50 3 71 54:43 3:39/K
9 Adam Danes Northville MI 79 50 4 72 56:09 3:45/K
10 Khalil Raffoul Temperance MI 86 52 4 78 1:01:25 4:06/K
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Cheryl Darnton Ann Arbor MI 111 50 3 32 43:57 2:56/K
2 Lavinia True-Raffoul Temperance MI 121 52 4 77 1:01:11 4:05/K
3 Gwenn Stevenson Oxford MI 122 51 4 83 1:24:34 5:38/K
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 James Beebe Grand Haven MI 40 57 3 16 40:26 2:42/K
2 Douglas Cornell Corunna MI 57 58 4 24 41:42 2:47/K
3 Larry Kanaby Bad Axe MI 36 56 3 26 42:06 2:48/K
4 Alan Hough Grove City PA 106 56 4 33 44:14 2:57/K
5 Bob Triebold South Bend IN 101 55 3 35 44:30 2:58/K
6 Anthony Percha Walled Lake MI 76 58 4 36 45:28 3:02/K
7 Blair Zordell Berrien Springs MI 3 57 4 43 47:10 3:09/K
8 Gregory Kil South Haven MI 28 59 3 58 49:36 3:18/K
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Brenda Carlson-Brown Grayling MI 54 57 4 37 45:42 3:03/K
2 Ellie Johnson Middleville MI 130 56 3 56 49:30 3:18/K
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Cliff Onthank Traverse City MI 27 64 3 9 38:54 2:36/K
2 John Gravlin Cheboygan MI 29 63 4 18 40:49 2:43/K
3 Gregory Worsnop Paw Paw MI 19 63 4 27 42:08 2:49/K
4 Bruce Barton Homer MI 104 60 4 34 44:29 2:58/K
5 Devan Thielfoldt Troy MI 8 61 3 42 47:07 3:08/K
6 Michael Muha Wixom MI 51 60 4 44 47:17 3:09/K
7 Doug Heady Ann Arbor MI 124 60 4 48 48:18 3:13/K
8 Jeffois Moore Northville MI 77 61 4 49 48:21 3:13/K
9 Frank Rynalski Bay City MI 17 63 3 55 49:26 3:18/K
10 Rick Neier Tawas City MI 113 60 4 60 50:00 3:20/K
11 Marvin Boluyt Ann Arbor MI 145 64 3 69 53:52 3:35/K
12 Greg Worrel Detroit MI 129 63 4 79 1:02:19 4:09/K
13 Gary Kaleita Williamsburg MI 95 64 4 82 1:17:38 5:11/K
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Linda Weeks Williamsburg MI 93 63 4 65 52:32 3:30/K
2 Julie Hewlett Tecumseh MI 37 64 3 85 1:30:30 6:02/K
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Don Camp Grand Haven MI 98 65 3 21 40:54 2:44/K
2 Daniel Nolan Holland MI 58 66 4 59 49:43 3:19/K
3 Lee Ries Howell MI 6 69 3 63 50:34 3:22/K
4 Spencer Ruffner Tecumseh MI 38 66 3 80 1:07:27 4:30/K
Top

Male 70 to 74

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 William Kaltz Pinckney MI 2 70 4 30 43:48 2:55/K
2 Steve Smigiel Ada MI 42 72 4 51 48:34 3:14/K
3 Peter Johnson Whitehall MI 39 72 3 57 49:33 3:18/K
4 Ernie Brumbaugh Grayling MI 16 71 3 64 52:24 3:30/K
5 Richard Wells Hamtramck MI 82 72 3 86 1:34:16 6:17/K