Detroit ITU World Paratriathlon Event

Overall Results

August 16, 2015


Results Provided by Race Timing Services
PT2 Male Finishers
PT4 Female Finishers
PT4 Male Finishers
PT3 Female Finishers
PT3 Male Finishers

PT2

Female Finishers

  ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Name City Bib No Age Gender Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 Melissa Stockwell USA 85 F 1 12:10 1:37/K 0:50 2 37:23 28.9KPH 1:27 2 27:39 5:32/K 1:19:31
2 Allysa Seely USA 87 F 2 13:58 1:52/K 0:52 1 37:12 29.0KPH 1:21 1 27:12 5:26/K 1:20:37
3 Sarah Reinertsen USA 86 F 3 15:53 2:07/K 1:48 3 37:40 28.7KPH 1:43 3 33:45 6:45/K 1:30:51
4 Kimberly Fawcett-Smith CAN 88 F 4 18:06 2:25/K 1:33 4 41:12 26.2KPH 3:48 4 46:03 9:13/K 1:50:43
Top  

Male Finishers

  ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Name City Bib No Age Gender Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 Ryan Taylor GBR 100 M 5 12:51 1:43/K 1:04 1 29:33 36.5KPH 1:04 1 20:58 4:12/K 1:05:32
2 Andrew Lewis GBR 95 M 1 11:01 1:28/K 1:27 5 31:16 34.5KPH 1:04 4 22:00 4:24/K 1:06:51
3 Lionel Morales ESP 102 M 2 11:04 1:29/K 2:19 2 30:52 35.0KPH 1:41 3 21:47 4:21/K 1:07:45
4 Mohamed Lahna MAR 98 M 4 11:59 1:36/K 1:11 4 31:03 34.8KPH 0:59 6 23:17 4:39/K 1:08:31
5 Brian Norberg USA 96 M 10 16:36 2:13/K 1:38 6 32:25 33.3KPH 0:59 2 21:39 4:20/K 1:13:19
6 Levi Kane USA 101 M 7 14:00 1:52/K 1:30 8 33:49 31.9KPH 1:22 5 22:43 4:33/K 1:13:26
7 Tiago Matthes BRA 99 M 8 14:52 1:59/K 1:58 3 31:01 34.8KPH 1:17 7 25:49 5:10/K 1:14:59
8 Robert Jones USA 104 M 9 15:44 2:06/K 1:58 9 36:54 29.3KPH   10 44:14 8:51/K 1:15:05
9 Andre Barbieri BRA 97 M 3 11:22 1:31/K 1:06 7 32:27 33.3KPH 2:02 8 33:37 6:43/K 1:20:36
10 Grant Darby CAN 103 M 6 13:40 1:49/K 2:29 10 37:38 28.7KPH 3:29 9 39:41 7:56/K 1:36:59
Top  

PT4

Female Finishers

  ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Name City Bib No Age Gender Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 Clare Cunningham GBR 25 F 1 11:31 1:32/K 0:48 2 31:30 34.3KPH 0:47 1 21:29 4:18/K 1:06:07
2 Grace Norman USA 27 F 3 12:12 1:38/K 0:43 3 31:43 34.1KPH 0:56 2 21:39 4:20/K 1:07:15
3 Kate Doughty AUS 28 F 2 11:35 1:33/K 1:38 1 30:40 35.2KPH 0:42 5 24:22 4:52/K 1:08:59
4 Chantal Givens CAN 26 F 4 13:59 1:52/K 0:49 5 31:46 34.0KPH 0:53 3 21:56 4:23/K 1:09:26
5 Ruth-Ann Reeves USA 32 F 5 14:01 1:52/K 0:54 7 33:25 32.3KPH 0:39 4 23:46 4:45/K 1:12:47
6 Patricia Collins USA 29 F 6 14:06 1:53/K 0:47 4 31:44 34.0KPH 1:14 7 28:15 5:39/K 1:16:08
7 Victoria Player CAN 31 F 7 15:40 2:05/K 1:47 6 32:00 33.8KPH 1:20 8 28:25 5:41/K 1:19:15
8 Sara Koehnke USA 30 F 8 20:08 2:41/K 1:59 8 37:11 29.0KPH 1:34 6 26:57 5:23/K 1:27:51
Top  

Male Finishers

  ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Name City Bib No Age Gender Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 Chris Hammer USA 36 M 6 11:33 1:32/K 0:56 1 26:11 41.2KPH 0:46 1 17:31 3:30/K 56:58
2 George Peasgood GBR 40 M 1 9:22 1:15/K 0:39 3 26:46 40.3KPH 0:37 6 20:44 4:09/K 58:10
3 Josť Abraham Estrada Sierra MEX 38 M 2 9:27 1:16/K 0:41 6 28:09 38.4KPH 0:41 2 19:42 3:56/K 58:42
4 Jamie Brown USA 41 M 9 11:51 1:35/K 0:34 2 26:38 40.6KPH 0:44 5 20:37 4:07/K 1:00:26
5 Aidan McGlynn IRL 46 M 7 11:45 1:34/K 0:39 7 28:24 38.0KPH 0:42 4 19:54 3:59/K 1:01:27
6 Stefan Hoggan GBR 48 M 4 10:53 1:27/K 0:54 8 28:25 38.0KPH 0:50 7 20:57 4:11/K 1:02:01
7 J P Theberge USA 49 M 8 11:49 1:35/K 0:50 4 27:22 39.5KPH 0:50 12 21:59 4:24/K 1:02:52
8 Sebastian Jensen DEN 44 M 5 11:09 1:29/K 1:40 9 28:48 37.5KPH 0:58 9 21:11 4:14/K 1:03:48
9 Joel Rosinbum USA 43 M 10 12:43 1:42/K 0:48 10 28:58 37.3KPH 0:38 10 21:30 4:18/K 1:04:39
10 Rafael Solis Torres ESP 45 M 13 16:17 2:10/K 0:35 5 27:57 38.6KPH 0:39 3 19:47 3:57/K 1:05:17
11 Antonio Franco Salas ESP 42 M 11 12:56 1:43/K 1:08 12 30:41 35.2KPH 0:51 11 21:33 4:19/K 1:07:10
12 Jose Ramos USA 50 M 12 14:48 1:58/K 1:06 11 29:23 36.8KPH 0:48 8 21:07 4:13/K 1:07:13
DNF Jack Swift AUS 37 M 3 10:39 1:25/K 0:56     1:02:56      
Top  

PT3

Female Finishers

  ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Name City Bib No Age Gender Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 Andrea Walton USA 61 F 1 22:54 3:03/K 1:51 1 37:02 29.2KPH 1:05 1 26:11 5:14/K 1:29:04
Top  

Male Finishers

  ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Name City Bib No Age Gender Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 Andre Cilliers USA 77 M 3 14:52 1:59/K 1:38 1 28:53 37.4KPH 1:09 1 19:43 3:57/K 1:06:17
2 Joaquin Carrasco ESP 72 M 5 17:38 2:21/K 1:19 2 30:05 35.9KPH 1:06 2 20:10 4:02/K 1:10:20
3 Edson Dantas BRA 71 M 4 15:57 2:08/K 0:55 5 31:13 34.6KPH 1:12 5 21:33 4:19/K 1:10:51
4 Mike Wong USA 75 M 6 19:16 2:34/K 1:25 3 30:48 35.1KPH 1:00 3 20:27 4:05/K 1:12:57
5 Craig Vogtsberger USA 74 M 2 14:45 1:58/K 1:46 4 30:50 35.0KPH 1:31 6 26:44 5:21/K 1:15:39
6 Garrett Turbett IRL 73 M 7 23:45 3:10/K 1:02 6 32:08 33.6KPH 1:02 4 20:27 4:05/K 1:18:26
7 Leonardo Curvelo BRA 76 M 1 14:03 1:52/K 1:15 7 34:14 31.5KPH 0:57 7 28:39 5:44/K 1:19:10